Správne zvolený outfit podporuje profesionálny imidž, pomáha budovať dôveru a rešpekt. Či už sa chystáte na pracovný pohovor, pripravujete sa na dôležité stretnutie, alebo hľadáte inšpiráciu pre každodenný kancelársky život, vedieť, ako sa správne obliecť, je zásadné. Aj keď sa dnes už mnohé pravidlá rúcajú, vždy je dobre byť o krok pred a poznať ich. Poďme sa spoločne pozrieť na základné pravidlá business dresscode, ktoré vám pomôžu vyriešiť dilemu čo si obliecť do práce a postarajú sa o to, že budete vždy vyzerať štýlovo a primerane situácii.
1. Business formal
Business formal je najformálnejší dresscode v profesionálnom prostredí. Niekedy sa zvykne nazývať aj bussiness best. Najčastejšie sa s týmto druhom oblečenia stretávame u vysoko postavených manažérov či diplomatov.
Oblečenie: Základom business formal u žien je nohavicový, prípadne sukňový kostým. Doplňte ho košeľou v klasickou strihu bez výraznejších vzorov. Pozor musí vám dobre sedieť a nesmie byť priesvitná. Alternatívou môžu byť aj šaty, ale vždy musia byť doplnené sakom.
Topánky: K outfitu zvoľte lodičky (podpätok 5 – 8 cm) v neutrálnej farbe ako je čierna, béžová či hnedá.
Doplnky: Len jemné doplnky a elegantné šperky. Vhodné sú malé náušnice, elegantný náramok či jemný prsteň. Nohavice a sukňu môžete doplniť aj o elegantný opasok.

Vhodné farby: Určite sa vyhnite výrazným farbám a oblečenie aj doplnky voľte skôr z neutrálnej farebnej palety. Ideálne sú farby ako čierna, sivá, tmavo modrá, pudrová ružová a béžová. Spodná a vrchná časť oblečenia (kostýmu) by mali byť rovnakej farby a z rovnakého materiálu. Okrem klasickej bielej košele môžete zvoliť aj model v jemnej pastelovej farbe v odtieňoch svetlo modrej, béžovej, svetlo ružovej či svetlo hnedej.
2. Business Traditional
Tento dresscode je podobný business formal, avšak s trochou voľnosti. Základný rozdiel oproti business formal je, že vrchná a spodná časť nemusia byť z toho istého materiálu ani tej istej farby. Tento business dresscode bude skvelou voľbou na pracovný pohovor. Často sa s nim stretávame aj u zamestnancov v inštitúciách ako sú napríklad banky.
Ak teda pracujete v banke, poisťovníctve či vo vyššom manažmente, oblečenie spĺňajúce pravidlá tohto dresscode by mala byť pre vás vždy voľba číslo jedna pri dileme, čo si obliecť do práce.
Oblečenie: Vhodnou voľbou je zaujímavý kostým s jemným vzorom, či kombinácia sukne alebo nohavíc so zaujímavou blúzkou či iným zvrškom. Povolené sú taktiež aj šaty, nemusia byť kombinované so sakom, nezabudnite však, že ich dĺžka by mala byť minimálne po kolená. Pri výbere a kombinovaní oblečenia síce môžete byť mierne odvážnejšia, stále však platí, že oblečenie by nemalo byť zbytočne vyzývavé.
Topánky: Zlatým štandardom sú rovnaké lodičky ako pri business formal, ale dopriať si môžete aj elegantnú obuv bez podpätku.

Doplnky: Aj tu platí pravidlo menej je viac. Všetky doplnky by preto mali byť decentné a elegantné.
Vhodné farby: Vyhnite sa výrazným farbám a uprednostnite skôr klasickú neutrálnu farebnú paletu. Báť sa však nemusíte ani jemných nápaditých vzorov či pestrejšej kombinácie farieb.
3. Business Casual
Business casual umožňuje väčšiu kreativitu. Jeho hlavným cieľom je vytvoriť príjemný dojem, ktorý vás vyobrazí ako spoľahlivého biznis partnera či kolegu. Tento štýl je základnou odpoveďou na to, čo si obliecť do práce, pre väčšinu bežných zamestnancov.
Oblečenie: Kostým pri tomto dresscode nie je podmienkou, ale vôbec sa ho nemusíte báť. Môžete však voliť nápaditejší strih či farby a pohrať sa aj s doplnkami.
Voľnejšiu ruku máte aj pri výbere nohavíc. Pokojne môžete siahnuť aj po strihoch ako je chino či kulot. Experimentovať môžete aj s výškou pásu – skúsiť môžete modely s vyšším aj nižším pásom.
Skvelou voľbou sú aj rôzne sukne, kde si taktiež môžete vyberať z rôznych strihov. Vyskúšať môžete sukne v A strihu, ceruzkové sukne, či plisované a skladané modely. Nezabudnite však, že minimálna dĺžka je po kolená. Ďalšou možnosťou sú aj elegantné šaty. Aj pre ne platí rovnaká dĺžka. Pozor si taktiež dávajte aj na výstrih – hlboké výstrihy sú tabu.

Topánky: Vaša obuv by mala by v prvom rade pohodlná a elegantná. Podmienkou je, aby mala uzatvorenú špičku. Vhodné sú balerínky, mokasíny, lodičky s nižším aj vyšším podpätkom. Odvážnejšia môžete byť aj pri výbere farieb, vyhnite sa však príliš krikľavým farbám. Tabu sú taktiež aj športové topánky.
Doplnky: Doplnky môžu byť farebnejšie a odvážnejšie. Nezabudnite však, že celkový outfit by mal pôsobiť profesionálnym dojmom, menej je preto viac.
Vhodné farby: Pri výbere farieb máte úplne voľnú ruku. Dopriať si tak môžete akúkoľvek farbu, ktorú máte rada. Povolené sú aj rôzne vzory ako sú bodky, prúžky, kvetinové motívy či geometrické vzory.
Nevhodné oblečenie pre všetky business dresscode:
- Dierované rifle
- Legíny
- Minisukne a šortky
- Sukne s výrazným rozparkom
- Tielko
- Žabky a barefood topánky
- Priehľadné materiály
- Extravagantné doplnky
Výber vhodného oblečenia podľa dresscodu dá občas zabrať, ale stojí za to. Okrem bussiness prostredia sa s dresscodom často stretávame aj pri rôznych spoločenských udalostiach. Viac odporúčaní ohľadom dresscode si môžete pozrieť v mojom článku: Veľký sprievodca dresscode: Viete ako sa správne obliecť?